До уваги перевізників

 

 

До АсМАП України надійшла офіційна інформація МСАТ з приводу прийняття Державним митним комітетом Республіки Білорусь Постанови від 08.07.2004 № 56 “Про затвердження Інструкції про особливості митного контролю товарів, що переміщуються автомобільним транспортом”, яка набрала чинності 9 серпня 2004 року.

Дія зазначеної Інструкції поширюється на товари, що переміщуються автомобільним транспортом, в тому числі й по системі МДП, через митний кордон Республіки Білорусь у запломбованих дорожніх транспортних засобах, запломбованих составах транспортних засобів або запломбованих контейнерах.

Відповідно до Інструкції перевізник у встановленому порядку пред'являє посадовим особам митниць транспортні засоби разом з товарами, що ввозяться / вивозяться і документи на них, у зоні діяльності яких знаходяться пункти ввезення (вивезення).

При цьому, пунктом 6 Інструкції встановлено перелік відомостей, які перевіряються посадовими особами митниць при перевезенні товарів із застосуванням процедури МДП. А саме в поданих перевізником для митного оформлення документах перевіряється наявність наступних відомостей:

·   номер державної реєстрації транспортного засобу, включаючи перевірку відповідності відомостей, що зазначені в технічному паспорті на транспортний засіб і на самому транспортному засобі;

·   найменування і місцезнаходження перевізника товарів;

·   найменування і місцезнаходження відправника й одержувача товарів;

·   найменування продавця і покупця товарів відповідно до наявних в перевізника комерційних документів;

·   кількість вантажних місць, їх маркування і види пакування товарів;

·   найменування товарів;

·   коди товарів, не менше чим на рівні товарної позиції (перших чотирьох знаків), відповідно до Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності Республіки Білорусь (далі - ТН ЗЄД) чи Гармонізованої системи опису і кодування товарів;

·   реєстраційні номери транспортних засобів (номер кузова, шасі, ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN) у випадку ввезення транспортного засобу як товару);

·   вага товарів брутто чи виражена в інших одиницях виміру кількість товарів по кожному коду ТН ЗЄД Республіки Білорусь чи Гармонізованої системи опису і кодування товарів;

·   наявність товарів, ввезення яких на митну територію Республіки Білорусь заборонено чи обмежено;

·   місце і дата складання міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR);

·   вартість товарів.

Посадовими особами митних органів при проведенні митного контролю може бути прийнято рішення про проведення митного огляду товарів тільки за наявності наступних підстав (п. 8 Інструкції):

1.                   Відсутність на дорожніх транспортних засобах, составах транспортних засобів або контейнерах засобів ідентифікації (печаток і пломб) або їх порушення чи відмінність маркування пломб чи печаток від маркування, зазначеного в поданих перевізником документах.

2.                   Порушення цілісності вантажного відділення транспортного засобу (контейнера).

3.                   Відсутність у книжці МДП відміток (печаток, штампів) митниць місць відправлення, де розпочато перевезення МДП чи проміжних митниць.

4.                   Відсутність у товарно-транспортній накладній підписів або штампів (печаток) відправника і перевізника.

5.                   Наявність інформації (орієнтування), отриманої відповідно до встановленого Державним митним комітетом порядку, про злочин, що планується, скоюється або був скоєний, або про адміністративне правопорушення в області митної справи, у тому числі оперативних орієнтувань правоохоронних органів, або безпосереднє виявлення ознак правопорушення в області митної справи.

6.                   Наявність у товаросупровідних документах підчищень або виправлень, не завірених відповідно до встановленого порядку перевізником і/або відправником.

7.                   У випадку встановлення обов'язковості проведення митного огляду нормативно-правовими актами Державного митного комітету Республіки Білорусь.

8.                   Виявлення невідповідності в документах, поданих перевізником для митних цілей, наступних відомостей:

·             кількість вантажних місць, їх маркування, а також види упаковок товарів;

·             найменування товарів;

·             коди товарів, не менше чим на рівні товарної позиції (перших чотирьох знаків), відповідно до ТН ЗЄД Республіки Білорусь або Гармонізованої системи опису і кодування товарів;

·             вага товарів брутто або виражена в інших одиницях виміру кількість товарів по кожному коду ТН ЗЄД Республіки Білорусь або Гармонізованої системи опису і кодування товарів;

·             наявність товарів, ввезення яких на митну територію Республіки Білорусь заборонено чи обмежено;

·             місце і дата оформлення міжнародної товаротранспортної накладної;

·             вартість товарів.

Крім вищезазначених підстав митний огляд, згідно Інструкції може бути проведений також по письмовому розпорядженню:

·  Голови або заступника Голови Державного митного комітету Республіки Білорусь;

·  начальників або заступників начальників управлінь по боротьбі з контрабандою й адміністративними митними правопорушеннями, організації митного контролю, власної безпеки Державного митного комітету Республіки Білорусь;

·  начальника митниці або заступників начальника митниці по правоохоронній роботі і по організації митного оформлення та контролю;

·  начальника відділу власної безпеки митниці.

Проведення митного огляду згідно п. 9 Інструкції відбувається за наявності письмового дозволу керівництва митного поста, відділу митного оформлення та контролю (старшого зміни) у випадку, якщо ініціатором проведення митного огляду виступає посадова особа митниці, яка має право на проведення митного огляду відповідно до своєї посадової інструкції. При цьому рішення про проведення митного огляду повинно бути прийнято не пізніше 20 хвилин після прийняття документу контролю доставки для оформлення з метою видачі дозволу на перевезення під митним контролем. Також, варто зауважити, що пунктом 11 Інструкції закріплено термін проведення митного огляду, а саме: “Митний огляд проводиться не більше чим протягом 24 годин часу роботи митного органу з моменту прийняття рішення про його проведення”.

Положення вищевказаних пунктів (п. 6-9 Інструкції) не вживаються у відношенні до перевізників і транспортних засобів, до яких застосовуються додаткові заходи забезпечення дотримання митного законодавства у виді супроводу, а також у відношенні до товарів, транспортних засобів і осіб (юридичних і фізичних), віднесених до груп ризику, у відношенні яких митними органами Республіки Білорусь застосовуються додаткові форми митного контролю на підставі діючої інформації (орієнтування). Також, у випадку перевезення товарів до Російської Федерації або транзитом через територію Російської Федерації положення вищевказаних пунктів (п. 6-9 Інструкції) застосовуються за рішенням Державного митного комітету Республіки Білорусь.

 

 

 

Департамент юридичного

супроводження Конвенції МДП