Шановні учасники Асоціації!Доводимо до Вашого відома, що Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову “Про затвердження Порядку проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України” від 23 грудня 2004 р. № 1730 (далі – Постанова №1730). Повний текст Постанови можна прочитати тут.

Порядок розроблений на реалізацію положень ст.ст. 41, 60 і 69 Митного кодексу України. Вказаним порядком встановлюється механізм проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, як у процесі митного оформлення товарів і транспортних засобів, так і після його закінчення, в частині дотримання ними вимог законодавства з питань митної справи (далі - перевірки).

Проте, згідно Указу Президента України “Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності” від 23 липня 1998 року N 817/98 митні органи є контролюючим органом, якому надано право проводити планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності лише стосовно сплати ввізного мита, акцизного збору та податку на додану вартість, які справляються у разі ввезення (пересилання) товарів на митну територію України в момент перетинання митного кордону.

Таким чином, посадові особи митного органу мають право здійснювати перевірку підприємств тільки в частині здійснення ними зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до Постанови №1730, перевірки проводяться у плановому та позаплановому порядку.

Графік планових перевірок складається митними органами на кожний квартал виходячи з результатів аналізу імпортно-експортних операцій, що здійснюються підприємствами.

При складанні плану перевірок, Державна митна служба України звертає особливу увагу та вважає доцільним здійснення планових перевірок за умови, коли прибуток суб'єкта підприємницької діяльності від зовнішньоекономічних операцій становить не менше 50 відсотків його загального доходу (лист ДМС України від 05.10.99 р. № 23/1-3162-ЕП).

У позаплановому порядку перевірки можуть проводитися у разі:

Отже, митні органи мають значний обсяг підстав для проведення позапланової перевірки. При цьому, положенням пункту 8 Постанови №1730, їм надано значний обсяг прав при проведенні тієї чи іншої перевірки, але в будь-якому разі, на початку проведення перевірки, посадові особи митних органів повинні надати переконливі докази того, що є підставою проведення планової чи позапланової перевірки. В іншому випадку проведення перевірки буде незаконним.

Постанова №1730 передбачає, що для проведення перевірки посадовій особі митного органу видається спеціальне посвідчення, підписане керівником та скріплене печаткою відповідного митного органу. Зразок посвідчення та порядок реєстрації зазначених посвідчень встановлюються Держмитслужбою, які на сьогоднішній день ще не затверджені.

Учебно-консультационный центр   УГЦТС ЛИСКИ   Спеціальний підрозділ міліції охорони “Титан”
www.iru.org